Ridschema Ponny

Varje ridpass är 60 min och innefattar samling i anslutning och avslutning till ridningen.
I varje grupp står det nämnt om nivåerna och dessa är till för att se vilken grupp som är lämpligast att rida igen i.
Dock är det så att grupperna oftast är lite blandade i nivå om man kommit lite längre i sin utbildning.
Alla elever som rider i ponnygrupperna skall vara medlem i ÖRS, oavsett nivå.
Obs!  Juniorhästis  har en fast kursplan, och omfattas därmed inte av igenridning.
Nivåerna är relaterade till märke.
Plus = Snäppet över angiven nivå. Minus = Snäppet under angiven nivå.

I & II: Caprilliprogram, dressyr och kombinerad ridning över bomserier.

III: ”Specialprogram” i derssyr samt kunna hoppa flera hinder i följd.

IV: Rids dressyrprogram LC:1, ryttare skall kunna rida bana med fyra hinder.

V: Rids dressyrprogram LC:1, LC:2, ryttare skall kunna rida bana med sex hinder.

Silver: Rids i dressyrprogram lägst LA:4

Brons: Rids i dressyrprogram lägst LB:1

Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Lördag Söndag
           09.00-9.45     9:00-9:45
          Spirit Black
            Beauty
          Nivå I Nivå III
          Jenny Catherine
             
          09.45-10.30 9.45-10.30
           Mulle  Guldskon
           Hästis Nivå II
           Jenny Catherine
             
          10.30-11.00 10.30-11.15
          Hästlekis  Bettet
           Nivå 0

Nivå II

           Jenny Catherine
             
          11.00-11.30 11.15-12.00
          Hästlekis Galoppörerna
            Nivå 0 Ej igenridn. 
           Jenny Hästis
            Catherine
          11.30-12.00  
          Hästlekis  
           Nivå 0  
           Jenny  
16.00-16.45 16.00-16.45 16.00-16.45 16.00-16.45 16.00-16.45    
Drömhästen Silvermanarna  Skäckarna      Miniryttarna  Stall-    
Ej igenridn. Ej igenridn.    Ej igenridning  kompisarna        
Hästis Hästis Hästis Hästis Hästis    
Josefine Jenny Ann-Sofie Josefine Ann-Sofie    
             
16.45-17.30 16.45-17.30 16.45-17.30 16.45-17.30 16.45-17.30    
Ponnyryttarna  Guldhästen Hoppet Skimlarna Silver-    
        ryttarna    
Nivå I Nivå II Nivå II Nivå III Nivå II    
Elin Jenny Ann-Sofie Elin Ann-Sofie    
             
17.30-18.15 17.30-18.15 17.30-18.15 17.30-18.15 17.30-18.15    
Häst- Silver- Stortravarna Rodeoryttarna  Hästhoven    
svansarna hästen        
Nivå IV Nivå I Nivå IV

Nivå III

Nivå IV    
Elin Jenny Ann-Sofie Elin Ann-Sofie    
             
       18.15-19.15      
    Specialgrupp      
             
       Nivå IV      
       Elin